Proximity Switch SMT-8M-A-PS-24V-E-0,3-M8D, 574334
Image is illustrative
Code: SMT-8M-A-PS-24V-E-0.3-M8D
Price (indicative)
Manufacturer :
Availability:
28 days
Weight:
9.29 g/pc
Volume:
0 m3/pc
Proximity Sensor SMT-8M-A-PS-24V-E-0.3-M8D, 574334, Festo
Feature Value
Design for T-slot
Based on the standard EN 60947-5-2
Authorisation RCM Mark
c UL us - Listed (OL)
CE mark (see declaration of conformity) to EU directive for EMC
in accordance with EU RoHS directive
KC mark KC-EMV
Special characteristics Oil resistant
Materials note Free of copper and PTFE
Conforms to RoHS
Halogen-free
Measured variable Position
Measuring principle Magnetoresistive
Ambient temperature -40 ... 85 °C
Repetition accuracy 0.2 mm
Switch output PNP
Switching element function Normally open contact
Switch-on time <= 1.3 ms
Switch-off time <= 1.4 ms
Max. switching frequency 180 Hz
Max. output current 100 mA
Max. output current in mounting kits 100 mA
Max. contact rating DC 2.8 W
Max. switching capacity DC in mounting kits 2.8 W
Voltage drop < 1.5 V
Short circuit strength Yes
Overload withstand capability Available
Nominal operating voltage DC 24 V
Operating voltage range DC 5 ... 30 V
Polarity protected for all electrical connections
Electrical connection 1, connection type Cable with plug
Electrical connection 1, connection technology M8x1 A-coded to EN 61076-2-104
Electrical connection 1, number of pins/wires 3
Electrical connection 1, type of mounting Screw lock
Connector exit direction axial
Test conditions of cable Bending strength according to Festo standard
Test conditions on request
Chain link trunking: 5 million cycles, bending radius 28 mm
Torsion resistance: > 300,000 cycles, ±270°/0.1 m
Cable length 0.3 m
Cable attribute Energy chain + robot
Cable sheath colour Grey
Material cable sheath TPE-U(PUR)
Mounting type Tightened
Insertable in slot from above
Max. tightening torque 0.6 Nm
Assembly position Any
Product weight 8.9 g
Housing colour Black
Material housing Nickel-plated brass
PA-reinforced
High alloy steel, non-corrosive
Operating status display Yellow LED
Operating reserve display LED orange
Ambient temperature with flexible cable installation -20 ... 85 °C