EX1540.32.255
Price
/pk
Package 25pc, unit price
12.5EUR/pc
Manufacturer
Availability:
21 days
Weight:
0.0395 kg/pc
Cable Gland Ex Progress GFK, M32x1.5, ø23..25.5mm, thread 15mm, -20..85°C, glass fiber reinforced polyamide ˄TPE|NBR, HF, incl. O-ring, Ex e II, CE/IECEx/DNV, IP66/68, Agro, black
- Progress GFK EX
- Entry thread metric
- Black RAL 9005
- One-piece sealing insert
- Material: Polyamide glass fiber reinforced
- Properties: halogen-free
- Seal: TPE / NBR
- minimal operation temperature: -20°C
- maximum operation temperature: +85°C
- Protection class: IP 66 / IP 68
- Test standard: IEC EN 60079-0 / IEC EN 60079-7 / IEC EN 60079-31
- Gas: II 2G Ex eb IIC Gb
- Dust: II 2D Ex tb IIIC Db
- Zone: Gas 1 and 2 / dust 21 and 22
- Certificate: SEV 15 ATEX 0152X
- IECEx Certificate: IECEx SEV 15.0019X
- Entry thread:
M32x1.5
- minimal clamping range:
23.0 mm
- maximum clamping range:
25.5 mm
- Wrench size:
41 mm
- Dimension H:
35 mm
- Thread length L:
15 mm