ISO Cylinder DSBC-63-160-PPVA-N3, 1383584
Image is illustrative
Code: DSBC-63-160-PPVA-N3
Price (indicative)
Manufacturer :
Availability:
14 days
Weight:
2.712 kg/pc
ISO Cylinder DSBC-63-160-PPVA-N3, 1383584, Festo
Feature Value
Stroke 160 mm
Piston diameter 63 mm
Piston rod thread M16x1,5
Cushioning PPV: Pneumatic cushioning adjustable at both ends
Assembly position Any
Conforms to standard ISO 15552
Piston-rod end Male thread
Design structure Piston
Piston rod
Profile barrel
Position detection For proximity sensor
Variants Single-ended piston rod
Operating pressure 0.4 ... 12 bar
Mode of operation double-acting
Operating medium Compressed air in accordance with ISO8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance classification CRC 2 - Moderate corrosion stress
Ambient temperature -20 ... 80 °C
Impact energy in end positions 1.3 J
Cushioning length 22 mm
Theoretical force at 6 bar, return stroke 1,682 N
Theoretical force at 6 bar, advance stroke 1,870 N
Moving mass with 0 mm stroke 430 g
Additional weight per 10 mm stroke 62 g
Basic weight for 0 mm stroke 1,740 g
Additional mass factor per 10 mm of stroke 25 g