ISO Cylinder DSBC-32-700-PPSA-N3, 1463252
Image is illustrative
Code: DSBC-32-700-PPSA-N3
Price (indicative)
Manufacturer :
Availability:
14 days
Weight:
0.1234 kg/pc
ISO Cylinder DSBC-32-700-PPSA-N3, 1463252, Festo
Feature Value
Stroke 1 ... 2,800 mm
Piston diameter 32 mm
Piston rod thread M6
M10x1,25
Max. angular deflection of piston rod +/- -0.65 ... 0.65 deg
Based on the standard ISO 15552
Cushioning P: Flexible cushioning rings/plates at both ends
PPS: Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
PPV: Pneumatic cushioning adjustable at both ends
Assembly position Any
Conforms to standard ISO 15552
Piston-rod end Male thread
Female thread
Design structure Piston
Piston rod
Profile barrel
Position detection For proximity sensor
Variants For unlubricated operation
Clamping unit attached
End position locking at both ends
End position locking, rear
End-position locking, front
Increased chemical resistance
Bellows on bearing cap
Hard wiper seal
Extended male piston rod thread
Female thread on piston rod
Extended piston rod
Metal wiper seal
With protection against rotation
Constant slow movement
Low-friction
Through piston rod
Heat resistant seals, max. 120°C
Sensor slots on 3 profile sides
Temperature range 0 - 150 °C
Temperature range -40 - 80 °C
Single-ended piston rod
Low friction for balancer applications
Mode of operation of clamping unit Retracting
Advancing
Static
Released through compressed air
Frictional clamping via spring force
Static holding force of clamping unit 600 N
Axial backlash of clamping unit 0.5 mm
Clamping unit release pressure (MPa) 0.3 MPa
Clamping unit release pressure 3 bar
Mode of operation of end-position locking Positive locking by stop cylinder
Static holding force of end-position locking 500 N
Axial backlash of end-position locking 1.3 mm
Unlocking pressure (MPa) >= 0.25 MPa
Unlocking pressure >= 2.5 bar
Locking pressure (MPa) <= 0.05 MPa
Locking pressure <= 0.5 bar
Operating pressure 0.1 ... 12 bar
Mode of operation double-acting
CE mark (see declaration of conformity) to EU directive explosion protection (ATEX)
ATEX category Gas II 2G
ATEX category Dust II 2D
Explosion ignition protection type Gas Ex h IIC T4 Gb
Explosion ignition protection type Dust Ex h IIIC T120°C Db
Explosion-proof ambient temperature -20°C <= Ta <= +60°C
Operating medium Compressed air in accordance with ISO8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance classification CRC 2 - Moderate corrosion stress
3 - High corrosion stress
Ambient temperature -40 ... 150 °C
Impact energy in end positions 0.1 ... 0.4 J
Cushioning length 0 ... 17 mm
Max. torque for protection against rotation 0.8 Nm
Theoretical force at 6 bar, return stroke 415 N
Theoretical force at 6 bar, advance stroke 415 ... 483 N
Moving mass with 0 mm stroke 110 g
Additional weight per 10 mm stroke 27 g
Basic weight for 0 mm stroke 465 g
Additional mass factor per 10 mm of stroke 9 g