ISO Cylinder DNC-80-1300-PPV-A, 163432
Image is illustrative
Code: DNC-80-1300-PPV-A
Price (indicative)
Manufacturer :
Availability:
14 days
Weight:
0.1234 kg/pc
ISO Cylinder DNC-80-1300-PPV-A, 163432, Festo
Feature Value
Stroke 3 ... 2,000 mm
Piston diameter 80 mm
Based on the standard ISO 15552
Cushioning P: Flexible cushioning rings/plates at both ends
PPV: Pneumatic cushioning adjustable at both ends
Assembly position Any
Design structure Piston
Piston rod
Profile barrel
Position detection For proximity sensor
No
Variants End position locking Both end positions
With end position locking at rear
With end position locking at front
improved running performance
Extended male piston rod thread
Female thread on piston rod
Piston rod with special thread
piston rod with external hexagon
Extended piston rod
clamping unit on piston rod
With protection against rotation
Excellent corrosion protection
Dust protection
Constant slow movement
Low-friction
Through piston rod
Through, hollow piston rod
Heat resistant seals, max. 120°C
Temperature range -40 - 80 °C
Single solenoid valve, fitted on right, unactuated with piston rod retracted
Single solenoid valve, fitted on right, unactuated with piston rod extended
Double solenoid valve, fitted on right, unactuated with piston rod retracted
Single solenoid valve, fitted on left, unactuated with piston rod retracted
Single solenoid valve, fitted on left, unactuated with piston rod extended
Double solenoid valve, fitted on left, unactuated with piston rod retracted
Single-ended piston rod
Protection against torque/guide Square piston rod
Operating pressure 12 bar
Mode of operation double-acting
Maritime classification see certificate
CE mark (see declaration of conformity) to EU directive explosion protection (ATEX)
ATEX category Gas II 2G
ATEX category Dust II 2D
Explosion ignition protection type Gas Ex h IIC T4 Gb
Explosion ignition protection type Dust Ex h IIIC T120°C Db
Explosion-proof ambient temperature -20°C <= Ta <= +60°C
Operating medium Compressed air in accordance with ISO8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance classification CRC 2 - Moderate corrosion stress
3 - High corrosion stress
Ambient temperature -40 ... 120 °C
Impact energy in end positions 0.9 J
Max. torque for protection against rotation 3 Nm
Theoretical force at 6 bar, return stroke 2,721 N
Theoretical force at 6 bar, advance stroke 2,721 ... 3,016 N