*Compact Cylinder ADVUL-25-25-P-A, 156870
Image is illustrative
Code: ADVUL-25-25-P-A
Price (indicative)
Manufacturer :
Availability:
14 days
Weight:
0.1234 kg/pc
Compact Cylinder ADVUL-25-25-P-A, 156870, Festo
Feature Value
Stroke 25 mm
Piston diameter 25 mm
Cushioning P: Flexible cushioning rings/plates at both ends
Assembly position Any
Design structure Piston
Piston rod
Position detection For proximity sensor
Variants Single-ended piston rod
Protection against torque/guide Guide rod with yoke
Operating pressure 1 ... 10 bar
Mode of operation double-acting
Operating medium Compressed air in accordance with ISO8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance classification CRC 2 - Moderate corrosion stress
Ambient temperature -20 ... 80 °C
Impact energy in end positions 0.1 J
Theoretical force at 6 bar, return stroke 247 N
Theoretical force at 6 bar, advance stroke 295 N