*Compact Cylinder ADVU-32-50-P-A, 156537
Image is illustrative
Code: ADVU-32-50-P-A
Price (indicative)
Manufacturer :
Availability:
14 days
Weight:
0.1234 kg/pc
Compact Cylinder ADVU-32-50-P-A, Festo
Feature Value
Stroke 50 mm
Piston diameter 32 mm
Cushioning P: Flexible cushioning rings/plates at both ends
Assembly position Any
Mode of operation double-acting
Piston-rod end Female thread
Design structure Piston
Piston rod
Position detection For proximity sensor
Variants Single-ended piston rod
Operating pressure 0.8 ... 10 bar
Operating medium Compressed air in accordance with ISO8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance classification CRC 2 - Moderate corrosion stress
Ambient temperature -20 ... 80 °C
Impact energy in end positions 0.4 J
Theoretical force at 6 bar, return stroke 415 N
Theoretical force at 6 bar, advance stroke 483 N
Moving mass with 0 mm stroke 49 g
Additional weight per 10 mm stroke 40 g
Basic weight for 0 mm stroke 300 g
Additional mass factor per 10 mm of stroke 9 g