Compact Cylinder ADNGF-12-10-P-A, 554206
Image is illustrative
Code: ADNGF-12-10-P-A
Price (indicative)
Manufacturer :
Availability:
ask for dd
Weight:
0.13 kg/pc
Compact Cylinder ADNGF-12-10-P-A, 554206, Festo
Feature Value
Stroke 10 mm
Piston diameter 12 mm
Based on the standard ISO 21287
Cushioning P: Flexible cushioning rings/plates at both ends
Assembly position Any
Design structure Piston
Piston rod
Profile barrel
Position detection For proximity sensor
Protection against torque/guide Guide rod with yoke
Operating pressure 1.5 ... 10 bar
Mode of operation double-acting
Operating medium Compressed air in accordance with ISO8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance classification CRC 2 - Moderate corrosion stress
Ambient temperature -20 ... 80 °C
Impact energy in end positions 0.07 J
Theoretical force at 6 bar, return stroke 51 N
Theoretical force at 6 bar, advance stroke 68 N
Moving mass with 0 mm stroke 22 g
Additional weight per 10 mm stroke 14 g
Basic weight for 0 mm stroke 90 g
Additional mass factor per 10 mm of stroke 4 g